Rekolekcje w Życiu Codziennym


 

Drodzy Uczestnicy,

Rekolekcje za nami, już wchodzimy w Triduum Paschalne a z nim w przygotowania do najpiękniejszych Świąt. Zdajemy sobie sprawę, że to inny  czas,  inny rytm dnia niż  w ostatnich czterech tygodniach ale może w kimś z Was pojawiła się myśl o wspólnocie, o miejscu w którym można kontynuować to co się zaczęło,  spotkać osoby chętne do wspólnej medytacji, rozmów, wymiany doświadczeń, czasami też zabawy. Może ktoś z Was myśli o Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego? Na rekolekcje zgłosiły się osoby z różnych stron Polski i świata. Rozejrzyjcie się, gdzie jest najbliższy Wam ośrodek  WŻCh. Jeżeli do niego byłoby Wam za daleko to nic nie stoi na przeszkodzie by zawiązać wspólnotę w miejscu w którym mieszkacie  (tak powstawały te co istnieją). Piszcie, pytajcie, będziemy służyć Wam radą i pomocą.  Zapraszamy do poznańskiej wspólnoty, która działa w Poznaniu, Pobiedziskach, Rogoźnie i Murowanej Goślinie. Osoby chętne proszone są o przesłanie danych kontaktowych na rekolekcyjny mail, w stosownym czasie odezwiemy się do Was.

 

Jeszcze jedno, prześlijcie nam na rekolekcyjny mail wypełnione ankiety. Informacje w nich zawarte pozwolą nam na lepsze przygotowanie kolejnych rekolekcji.

 

Spokojnych Świąt, osobistego spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym

Organizatorzy

 

**************************************************************************************************

Kochani, aż się nie chce wierzyć, że czas rekolekcji tak szybko upłynął. Dla jednych był to okres dużych zmagań, dla innych nieco mniejszych, ale to co Pan zasiał będzie w nas wszystkich rosło, a w jakim stopniu,  zależeć będzie od tego co z tym kiełkującym ziarnem dalej zrobimy.

Zapraszamy na Mszę Św. do Jezuitów na godzinę 18tą. W związku ze zwiększonymi obostrzeniami  sanitarnymi w kaplicy może przebywać 14 osób, w kościele, ze  specjalnie na ten czas  włączonym nagłośnieniem, 30 osób. Prosimy o zrozumienie i przestrzeganie tych zasad.  W trakcie Mszy  będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.  Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą w niej  uczestniczyć osobiście, będzie transmisja na YT (link będzie zamieszczony na wspólnotowym FB) 

Po Mszy Św o godzinie 19tej będzie udostępniona ostatnia konferencja, wygłoszona przez Marię Krugiełkę, członka WŻCH i Prezesa Zarządu Vinea pt "Co dalej" Warto jej wysłuchać by wiedzieć jak podlewać, nawozić i pielić  kiełkujące ziarno rekolekcji.  Link do  konferencji -> https://youtu.be/K_5mjjgkOO8

Na samo  zakończenie zapraszamy do dzielenie się tym co ten czas wniósł do naszego życia. Zdajemy sobie sprawę, że jest wśród nas grupa osób, która niechętnie podchodzi do uzewnętrzniania swoich przeżyć. Zapraszamy Was jednak wszystkich bo warto przełamać swoją niechęć.  Spotkanie rozpoczniemy  o godzinie 20.00 na wspólnotowym zoomie. Najpierw wyjaśnimy na czym polega dzielenie się, a potem w małych grupach, w "pokojach zoomowych", każdy z uczestników będzie mógł powiedzieć o  tym, co go spotkało i wysłuchać tego, co dotknęło innych. 

Link do Zooma wysłaliśmy na adres mailowy wszystkich uczestników

I ostatnia prośba. Jeżeli ktoś z Was, w podziękowaniu za czas rekolekcji, chciałby wesprzeć  Sanktuarium w którym odbywały się Msze Św to prosimy o darowiznę "na cele kultu religijnego"  podając jako adresata darowizny Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego, ul. Szewska 18, 61-760 Poznań wraz z kwotą. Ofiary można przekazywać na konta: złotówkowe (PLN) 35 1140 2017 0000 4502 1306 8683 , dolarowe ($)  86 1140 2004 0000 3012 0586 1978

 

Pięknego wzrostu w uświadomionej  obecności Boga w Waszej codzienności.

Z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku

Z Bogiem

Organizatorzy.

 *******************************************************************************

 ******************************************************************************

Drodzy Uczestnicy,  już za chwilę rozpoczynamy IV  i ostatni tydzień rekolekcji. Informacje dotyczące  uczestnictwa we  Mszy Św, spowiedzi, obostrzeń obowiązujących  w kaplicy i kościele są takie same jak w poprzednim tygodniu.

Od 19tej będzie można wysłuchać kolejnej konferencji, tym razem przygotowanej przez o. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ pt „Wolność”. Nim do niej zasiądziecie wysłuchajcie  proszę dwóch  piosenek, które mówią o różnym pojmowaniu wolności – jedna to „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, druga to „Wolność” Marka Grechuty.

Przesyłamy linki do konferencji: https://youtu.be/z32WNt-EWO

Konferencję można również obejrzeć w wersji z napisami https://youtu.be/oWp53_B9OC8 

By pobrać materiały potrzebne na czwarty tydzień kliknij tutaj

Wytrwałości  i wielu poruszeń na ostatniej rekolekcyjnej prostej.

Organizatorzy

*********************************************************************

Drodzy Uczestnicy,  w trakcie wczorajszej  Mszy Św zerwała nam się transmisja  na YT. Na razie nie znamy przyczyny tego zdarzenia. Zamieszczamy więc  streszczenie kazania Ojca Superiora, które znajdziecie pod linkiem https://youtu.be/DWKrWYZEowE . Wysłuchajcie je koniecznie i poświęćcie mu kilka chwil refleksji. Dla wielu z Was może ono okazać się bardzo pomocne.

Dołączamy również link do wczorajszej konferencji Anny Słysz - "Oswoić i zrozumieć kryzys - okiem psychologa". By odsłuchać konferencji Ani Słysz kliknij tutaj

Życzymy wytrwałości,  woli walki ze sobą i okolicznościami w trzecim tygodniu rekolekcji

Pozdrawiamy.  

Organizatorzy

*******************************************************************************

Drodzy Uczestnicy, wraz z nadchodząca niedzielą, zwaną  Laetare ( od pierwszych słów antyfony na wejście „Raduj się Jerozolimo…”) rozpoczynamy druga połowę rekolekcji oraz Wielkiego Postu. Mamy nadzieję, ze dotrzymujecie rekolekcyjnego kroku,  jeśli nie, to powstajecie i idziecie dalej,  nieco mniej lub bardziej spóźnieni. Nie poddawajcie się, warto dotrwać do końca.

Tak jak poprzednio, zapraszamy na Mszę Św do Jezuitów na godz 18tą. Ograniczenia, jeżeli chodzi  o osobiste uczestnictwo we Mszy, pozostają te same – w kaplicy może przebywać 19 osób, w kościele 40. Prosimy o zrozumienie tych obostrzeń.

Po Mszy, od 19tej, zapraszamy do  odsłuchania konferencji pt „Oswoić i zrozumieć kryzys – okiem psychologa”, którą przygotowała Anna Słysz, psycholog i psychoterapeuta z poradni Vinea, będącej jednym ze współorganizatorów rekolekcji. Polecamy! Ta konferencja dopina przemyślenia z medytacji drugiego tygodnia, warto ją wysłuchać i  zastanowić się nad jej treścią.

Życzymy wytrwałości, dalszego odkrywania Bożej obecności w każdej chwili dnia. W naszej codzienności nie jesteśmy sami!

Z Bogiem

Organizatorzy

By pobrać materiały na trzeci tydzień kliknij tutaj


********************************************************************************

Drodzy Uczestnicy.

Kończy się  nasz pierwszy tydzień spotkań z Bogiem i ze samym sobą. Za większością z Was jest też pierwsze spotkanie z osobą towarzyszącą. Życzymy kolejnego owocnego tygodnia medytacji wpisanych w codzienność, życzliwości bliskich (zrozumienia lub przynajmniej pogodzenia się z faktem, że znikacie  z ich życia na  ok 40min). Błogosławieństwa i pomocy Boga w nadchodzącym II tygodniu!

Nie odpuszczajcie!

Aby pobrać kolejne  materiały do medytacji Kliknij tutaj

Zamieszczamy poprawione  linki do konferencji z napisami. 

Konferencja I - Medytacja

Konferencja II - Obrazy Boga

https://youtu.be/GFHoFJNS1IE

Linki do Mszy Św i konferencji będą zamieszczone na wspólnotowym FB, można także skorzystać z linków poniżej:

Msza z 28 lutego: https://www.youtube.com/watch?v=TN8D6GG7PCM

Msza z 7 marca:  https://www.youtube.com/watch?v=9dmG45oU6XQ

Specjalnie dla niedosłyszących osób przygotowaliśmy również  wersję  konferencji z napisami https://youtu.be/GFHoFJNS1IE

Z Bogiem

Organizatorzy

********************************************************************

Drodzy Uczestnicy.

Zaczynamy rekolekcje w codzienności! Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj o 18tej, odbędzie się pierwsza Msza św rekolekcyjna. Będzie transmitowana na wspólnotowym Facebooku.

Konferencje w tym roku będą tylko on-line – linki do nich będziemy podawać również na FB. Można je będzie odsłuchać  w każdą niedzielę od godziny 19tej lub w późniejszym terminie.

Dołączamy schemat medytacji (warto się  z nim zapoznać przed pierwszą konferencją) oraz materiały na pierwszy tydzień rekolekcji.

Życzymy dobrego startu, błogosławionego tygodnia.

Organizatorzy

Schemat medytacji ignacjańskiej można pobrać:Kliknij tutaj

Materiały potrzebne na 1 tydzień można pobrać Kliknij tutaj

 

 

 

Zbliżają się Rekolekcje w Życiu Codziennym 2021, które potrwają od 28 lutego do 28 marca.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z oo. Jezuitami zaprasza na Rekolekcje w Życiu Codziennym pt. „Boże, gdzie jesteś?”

Formuła rekolekcji nawiązuje do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, czyli rekolekcji ignacjańskich. Rekolekcje adresowane są do wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Nim głębszej, bardziej osobistej relacji. Szczególnie zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości odbycia rekolekcji ignacjańskich w domach rekolekcyjnych.

 

Najważniejsze informacje organizacyjne:

 • Rekolekcje trwają 4 tygodnie (5 niedziel): od 28.02 do 28.03 br. W tym roku prowadzone są w wersji on-line.

 • W każdą niedzielę o godz. 18:00 zapraszamy do kościoła oo. jezuitów (ul. Szewska 18 w Poznaniu) na wspólną Mszę św. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć we Mszy osobiście, będzie ona transmitowana na żywo na Facebooku. https://www.facebook.com/wzchpoznan/  

 • Po Mszy, również na Facebooku, będzie transmitowana konferencja poruszająca wybrane zagadnienia z duchowości ignacjańskiej i nawiązująca do tematyki zaproponowanych medytacji (tematy tegorocznych konferencji podane są poniżej)

 • W tygodniu, od poniedziałku do piątku, rekolektanci w dogodnym dla siebie miejscu i czasie samodzielnie odprawiają medytację wg przygotowanych wprowadzeń. Modlitwa powinna trwać ok. 30-45 min. Sobota jest przeznaczona na powrót do tej medytacji, która w danym tygodniu była najbardziej poruszająca lub sprawiła najwięcej trudności.

 • Raz w tygodniu rekolektant odbywa ok. 30-minutową rozmowę z osobą towarzyszącą, dzieląc się tym, czego doświadcza na modlitwie. Obowiązują zapisy, termin i sposób kontaktowania się ustalany jest indywidualnie.

 • W przypadku, gdy liczba rekolektantów będzie przekraczała możliwości przyjęcia na rozmowy przez osoby towarzyszące, dla chętnych możliwe będą cotygodniowe spotkania w stałych grupach dzielenia, prowadzonych przez członków Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

 • Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały. Będą one także udostępniane on-line na stronie WŻCh Poznań: http://www.wzch.poznan.pl/p/rekolekcje-w-zyciu.html.  

 • Rekolekcje zakończy spotkanie za pośrednictwem platformy Zoom udostępnionej przez organizatora, na której będzie można, w małych grupach, podzielić się owocami rekolekcji. Osoby, które nie mają zainstalowanej tej aplikacji na komputerze lub smartfonie proszone są o uczynienie tego z wyprzedzeniem.

 • Po zakończonych rekolekcjach istnieje możliwość kontynuowania rozwoju w duchu ignacjańskim i dołączenia do wspólnoty WŻCH (informację na ten temat, podamy na zakończenie RWŻC).

 

Tematy tygodni i powiązane z nimi konferencje

 • Medytacja ignacjańska - wprowadzenie do ĆD i metody medytacji. Tradycyjnie pierwsza konferencja poświęcona będzie wprowadzeniu w formę medytacji ignacjańskiej i Ćwiczeń Duchowych.

Kinga Waliszewska – Medytacja ignacjańska – jak się modlić

 • Jestem, który jestem. Prośba o łaskę głębszego poznania Pana.

W pierwszym tygodniu rekolekcji będziemy poznawać Boga, który pragnie przyjść do każdego człowieka, Boga posyłającego i dającego siły, Boga, który wyniósł człowieka nad inne stworzenia, który kocha bezinteresownie i mimo wszystko, i który zaprasza, aby za Nim pójść.

s. Alicja Banach RSCJ – Obrazy Boga

 • Panie, gdybyś tu był… Prośba o łaskę zobaczenia miłującej obecności Boga w chwilach kryzysowych.

Drugi tydzień to mierzenie się z sytuacjami kryzysowymi - Eliasza, który uciekł na górę Horeb; Gedeona przygnębionego klęską i niewierzącego w pokonanie Madianitów, Apostołów sparaliżowanych strachem podczas burzy na jeziorze, Marty i Marii w obliczu śmierci Łazarza oraz doświadczającego straty Hioba. Zobaczymy, jak Bóg był z każdym z nich w trudnych sytuacjach, jak im towarzyszył, wspierał, umacniał...

Anna Słysz – Oswoić i zrozumieć kryzys – okiem psychologa

 • Ku wolności wyswobodził nas Chrystus… Prośba o łaskę wolności serca, by umieć wybierać większe dobro i opowiadać się za Chrystusem.

W trzecim tygodniu zobaczymy, jak różne od ludzkich wyobrażeń są drogi Bożej woli wobec człowieka i jakie owoce przynosi zaufanie i poddanie się Bogu w pełnej wolności od własnych wyobrażeń, planów i sposobów realizacji. Przyjrzymy się doświadczającej braku i niedostatku wdowie, która mimo to przyjęła Eliasza, Dawidowi stającemu naprzeciw Filistynom, Apostołom wypływającym, wbrew doświadczeniu rybaków, na połów; postawie Piotra w więzieniu. Doświadczymy Ojcowskiej przebaczającej miłości w wyjściu naprzeciw marnotrawnemu synowi.

o. Grzegorz Dobroczyński SJ - Wolność

 • Jestem z Tobą. Prośba o dar dostrzegania Bożej obecności i miłości, i łaskę rozwijania tego daru w swoim życiu.

W ostatnim tygodniu przyglądając się, jak Bóg towarzyszy człowiekowi w jego codzienności, będziemy się uczyć dostrzegać, rozpoznawać, rozumieć i przyjmować Jego obecność i działanie w codzienności. Zobaczymy, jakie ludzkie bariery nie pozwalają nam w pełni zaufać i poddać się Bogu całkowicie.

Maria Krugiełka - Co dalej

Uwaga. Uczestnictwo w Rekolekcjach jest bezpłatne, natomiast ze względów organizacyjnych wymagane jest zgłoszenie się za pomocą formularza.

Liczba miejsc jest ograniczona liczbą osób towarzyszących, w związku z tym prosimy o odpowiedzialność podczas zapisów i informowanie w przypadku rezygnacji z rekolekcji.

 

Formularz zgłoszeniowy: Kliknij w tym miejscu