Apostolstwo

W charyzmat Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego wpisana jest działalność apostolska. Oprócz wielu indywidualnych zaangażowań wspólnota WŻCh w Poznaniu realizuje różne formy apostolstwa.Rekolekcje w życiu codziennym


Od 2010 roku w okresie Wielkiego Postu nasza wspólnota we współpracy z oo. jezuitami organizuje rekolekcje w życiu codziennym, które cieszą się dużą popularnością. Formuła rekolekcji nawiązuje do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, czyli rekolekcji ignacjańskich. Rekolekcje przeznaczone są dla wszystkich osób, które mają w sobie pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Bogiem osobistej relacji. Szczególnie zapraszamy tych, którzy z ważnych powodów (np. opieka nad małymi dziećmi czy chorymi w rodzinie, zdrowie, praca) nie mogą odprawić rekolekcji zamkniętych w jednym z domów rekolekcyjnych prowadzonych przez oo. jezuitów.
Medytacje prowadzone - spotkania otwarte


W każdą ostatnią niedzielę miesiąca w kościele ojców jezuitów w Poznaniu, po Mszy św. o godz. 11.00, odbywa się 30-minutowa medytacja prowadzona przygotowana przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego posługującą przy Sanktuarium. Po medytacji zapraszamy na krótkie spotkanie w salce WŻCh, podczas którego uczestnicy będą mogli podzielić się owocami swojej modlitwy lub wyjście na kawę/herbatę. Zapraszamy wszystkie osoby, pragnące poznać ten sposób modlitwy, rozpowszechniony przez św. Ignacego z Loyoli. Nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie medytacji ignacjańskiej.

UWAGA - na czas pandemii spotkania zostały zawieszone.


Sesje


Pomysł organizowania sesji narodził się  jesienią 2007 roku jako możliwość zaangażowania apostolskiego, a także okazja do wypełnienia pewnej luki: braku ośrodka rekolekcyjnego w Poznaniu. W ten sposób pragnęliśmy także propagować duchowość ignacjańską. Pierwszą sesją była "Szkoła Modlitwy" (luty 2008), prowadzona przez ojca Darka Michalskiego SJ. Wśród innych prowadzących byli już o.Tomasz Kot, o.Robert Bujak, o.Grzegorz Ginter, o.Ryszard Friedrich, o.Grzegorz Radomiak, o.Artur Wenner (było ich już ponad 20 od 2008 roku).
Staramy się docierać do szerokiego grona odbiorców, dlatego poruszamy różne tematy, jak np. sesja dla ludzi, którzy odeszli z Kościoła oraz używamy różnych środków (są też sesje w formie warsztatów). Tematy, prowadzących i sposób dotarcia do grupy docelowej czasem rozeznajemy we wspólnocie, czasem kolejna sesja jest konsekwencją poprzedniej, bo wynika z potrzeb, które się na niej pojawiły. Tym co je łączy jest fakt, że tak naprawdę wszystkie one mają prowadzić do pogłębiania relacji z Bogiem, czasem jest to początek tej drogi, wtedy można mówić o nawiązaniu relacji. Cały czas odczuwamy Boże prowadzenie i pomoc przy znajdowaniu miejsca i prowadzących, którzy zwykle niedostępni (jak np. pani Kotowa czy ojciec Bujak) znajdują dla nas lukę w swoich zapełnionych wydarzeniami kalendarzach. To wszystko daje nam siłę i pragnienie organizowania kolejnych i kolejnych sesji… W ostatnich latach korzystamy z gościnnego domu rekolekcyjnego na Morasku. Sesje dla seniorów


W roku 2013 rozeznaliśmy potrzebę zorganizowania sesji dla ludzi starszych, tych którzy zmagają się z doświadczeniem końca drogi, problematyką śmierci i głębszego zawierzenia w tym względzie Panu Bogu. Wiemy już, że ta sesja - rekolekcje jest bardzo potrzebna na naszym terenie, bo często osoby te nie mają już takich możliwości przemieszczania się jak młodsi. W kwietniu 2013 roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy sesję dla seniorów. Była bardzo owocna, uczestnicy zostali bardzo obdarowani, tym bardziej wyjątkowo, że w tym czasie przypadła Noc Bożego Miłosierdzia.  Czuwanie przygotowała nasza wspólnota i dla nas było to także wielkie wydarzenie. Pragniemy to dzieło kontynuować.Fundacja 'VINEA'


Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju "Vinea" została powołana przez Prowincję Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego z inicjatywy poznańskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w roku 2010. W swoich celach statutowych zawiera działalność kulturalną, edukacyjną i działania na rzecz ochrony zabytków. Od czasu powstania Fundacji odbyło się wiele warsztatów, koncertów czy konferencji. Jesteśmy otwarci na współpracę i pomysły, szukamy ludzi kreatywnych i chcących się zaangażować. Prosimy o kontakt  mailowy: fundacja@vinea.org.pl   
Zapraszamy do odwiedzenia strony Fundacji: www.vinea.org.pl 

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-DUCHOWA VINEA

Celem działalności Poradni jest świadczenie różnorodnych form pomocy wszystkim tym - zarówno osobom wierzącym jak i niewierzącym - którzy poszukują drogi do pełni życia poprzez porządkowanie i rozwój sfery emocjonalnej, psychicznej i duchowej. Łaska buduje na naturze, dlatego chcemy pomagać ludziom troszczyć się o psychikę i sferę duchową tak, aby mogli żyć pełniej i bardziej szczęśliwie w relacji do siebie, innych osób i otaczającego świata.

Pragniemy realizować ten cel poprzez profesjonalny zespół specjalistów: psychologów, terapeutów, doradców i osoby duchowne, których łączy wiara w Boga przeżywana jako osobista pasja. W sposób szczególny jest nam bliska duchowość św. Ignacego Loyoli, w której sami szukamy inspiracji do dobrego życia. Pragniemy szanować i wzmacniać wartości duchowe osób, które poszukują pomocy dla siebie i swoich bliskich.

Więcej informacji:


Odpust Matki Bożej Różańcowej


Co roku w okolicy wspomnienia liturgicznego Matki Bożej Różańcowej (7 października) wraz z ojcami jezuitami organizujemy odpust przy Sanktuarium. 

Dnia 7 października 2012 odbył się pierwszy odpust zorganizowany przez WŻCh. Oprócz JARMARKU miały miejsce następujące wydarzenia:
koncert Poznańskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego "Campanelli", warsztaty plastyczne - tworzenie "WIELKIEGO RÓŻAŃCA", oprowadzanie z przewodnikiem po świątyni i okolicy oraz występ zespołu księży śpiewaków operowych Servi Domini Cantores. W roku 2013 dnia 6 października działała kawiarenka na placyku przed kościołem z ciastami naszego wypieku, miało miejsce "Wydarzenie artystyczne JESTEŚMY" koncert Grupy Żurawina Djembe, Piotra Orlińskiego z Przyjaciółmi oraz Chóru Kameralnego WSNHiD i Przyjaciół z WZ SWPS Poznań. Msza św. celebrowana przez biskupa Zdzisława Fortuniaka była ukoronowaniem odpustu. 5 października 2014 roku główną częścią obchodów odpustu była Eucharystia celebrowana w sanktuarium przez bpa Grzegorza Balcerka, a zaraz po niej wspólna modlitwa różańcowa przed cudownym obrazem Matki Bożej Różańcowej. Poza tym cały dzień w kościele oo. jezuitów można było oglądać wystawę kilkudziesięciu ikon maryjnych środowiska Drogi Ikony oraz kilkorga twórców wielkopolskich pt. "Błogosławiona, któraś uwierzyła", na dziedzińcu przed kościołem można było zjeść pyszne wypieki, zatańczyć z radością na chwałę Boga czy stworzyć własnoręcznie różaniec.  


Piknik u Ignacego


Od 2016 roku w okolicy wspomnienia liturgicznego św. Ignacego z Loyoli - w samym środku wakacji (31.07) - wraz z ojcami jezuitami zapraszamy na Piknik u Ignacego (początkowo zwany kiermaszem). Oprócz uroczystej Mszy św. odpustowej proponujemy różne atrakcje na placu przed kościołem i najbliższej okolicy: kiermasz różnorodności, grill, domowe wypieki, konkursy, gry, zwiedzanie Galerii u Jezuitów i kościoła z przewodnikiem, koncerty, fanteriady, czytanie bajek, gry miejskie dla dzieci, warsztaty.